Prace konserwatorskie w kwaterze 20.

Konserwacja nagrobków w kwaterze 20.  

Umiejscowienie prac 

Kwatera dwudziesta i dwudziesta szósta powstały w 1859 roku jako rezultat starań asymilatorów warszawskich. Są one miejscem pochówku wielu wybitnych osób, które na trwałe zapisały się w historii Warszawy, a nawet historii Polski. Odnajdziemy tam mauzolea oraz groby warszawskich przemysłowców (Lesserów, Bergsonów, Levy’ch, Wawelbergów, Fajansów), księgarzy oraz wydawców (Orgelbrandów, Glücksbergów, Merzbachów, Gabriela Centnerszwera, Jakuba Mortkowicza i in.), bankierów, lekarzy, pisarzy, działaczy politycznych i społecznych. Groby zasłużonych dla gminy żydowskiej i dla Warszawy różnią się między sobą, często znakiem pozwalającym rozpoznać, czy zmarły należał do rodziny tradycyjnej, czy zasymilowanej (tzw. „postępowej”), był rodzaj pomnika. Bogate rodziny zasymilowane wystawiały swoim zmarłym pomniki w rozmaitych stylach obowiązujących w danej epoce (egipski, modernistyczny, empire itp.). Nagrobki wykonywane były nie z piaskowca, który był najczęstszym materiałem dla grobów tradycyjnych, lecz z granitu lub różnych odmian marmuru, sprowadzanych niekiedy aż z zagranicy. Na tych grobach najczęściej spotykamy napisy w języku polskim i niemieckim, niekiedy rosyjskim jak i hebrajskim, a także ornamenty zaczerpnięte z tradycji nie – żydowskiej. Zdarzało się, że rodziny zasymilowane zamawiały wykonanie pomnika u nie -żydowskich artystów. Nekropolia żydowska na Woli stanowi wyjątkowo bogatą galerię sztuki sepulkralnej. Oprócz tradycyjnych macew i prostych w swej architekturze oheli, nad grobami zamożnych przedsiębiorców, kupców, działaczy politycznych i społecznych, a także artystów, zaczęto wznosić grobowce o wyszukanej formie i wysokich walorach artystycznych. Nagrobki wykonane z marmuru krystalicznego, znajdujące się w kwaterach dwudziestej i dwudziestej szóstej, pochodzące z XIX i początku XIX wieku mają zróżnicowaną, wieloelementową formę. Motywami najczęściej wykorzystywanymi są: kolumna o gładkim bądź kanelowanym trzonie, w niektórych przypadkach oplecione wieńcem, niekiedy bywa ona ułamana posadowiona na cokole i podstawie, obelisk posadowiony na cokole i podstawie, stela, sarkofag bądź kamienna trumna. Ze względu na unikalny, reprezentacyjny charakter obu kwater nagrobki tam się znajdujące powinny zostać otoczone szczególną opieką. Zaniedbane przez wiele lat wymagają podjęcia natychmiastowej interwencji konserwatorskiej, która zahamuje postępujące zniszczenia, a tym samym pozwoli zachować je w oryginalnej formie dla następnych pokoleń. 

Lista obiektów poddawanych pracom:  

 • Nagrobek Zofii Goldstand, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 6;  
 • Nagrobek Felicji Goldstand, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 8; 
 • Nagrobek Stefanii Flam, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 13; 
 • Nagrobek Eleonory Broder, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 1;  
 • Nagrobek Józefy Guttmann, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 15;  
 • Nagrobek Mikołaja Guttmanna, Kwatera 20, Rząd 1, Numer 16 
 • Nagrobek Heleny Bersohn, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 1; 
 • Nagrobek Zygmunta Bersohna, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 3;  
 • Nagrobek Justyny Berg, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 4;  
 • Nagrobek Stanisława Salingera, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 5;  
 • Nagrobek Melanii Janasz, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 7; 
 • Nagrobek Tadeusza Flaum, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 9;  
 • Nagrobek Teofili Rosenbluma, Kwatera 20, Rząd 2, Numer 10;  
 • Nagrobek Alfreda Bersohna, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 1;  
 • Nagrobek Adolfa Gradenwitza, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 3;  
 • Nagrobek Kazia Gradenwitza, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 4; 
 • Nagrobek Reginy Gradenwitz, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 5; 
 • Nagrobek Karoliny Flatau, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 6; 
 • Nagrobek Henryka Rosena, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 9; 
 • Nagrobek Szymona Rosena, Kwatera 20, Rząd 3, Numer 10.  

Planowane zakończenie prac: IV kwartał 2024 r.

Prace realizowane są zgodnie z pozwoleniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pod nadzorem Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. 

_____ 

Konserwacja obiektu realizowane przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego ze środków pozyskanych dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zasilenie funduszu wieczystego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego
przeznaczonego na prace na Cmentarzu Żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie. 

Flaga Polski, godło Polski, logotyp z wuizerynkiem orła w koronie , porpisany Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcia

Kwatera 20 styczeń 2024 r. Fot. FDK/Sz. Lenarczyk

Plan ogólny na cmentarz i nagrobki

plan ogólny na kw 20 i 26. fot. FDK/Sz. Lenarczyk

Nagrobek Justyny Berg, zm. 3 stycznia 1903 r., Obiekt w trakcie prac konserwatorskich. Fot. FDK/ J. Żółtowski.

Nagrobek w trakcie prac konserwatorskich. fot. J. Żółtowski/FDK, 2024

 

INFORMACJA O TWOICH DANYCH

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem” lub przycisku ”x”.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „rozumiem”.

Szanowni Państwo,
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W celu dalszego świadczenia Państwu usług za pośrednictwem serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, chcielibyśmy Państwa poinformować o przetwarzaniu danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakie dane przetwarzamy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w tym zapisywane w plikach cookies.

Kto jest Administratorem Państwa danych?
Administratorem bazy danych jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, z siedzibą w Warszawie (02-703) przy ul. Bukowińskiej 22/203, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000439624, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 5213639823.

W jakim celu chcemy przetwarzać Państwa dane?
Dopasowujemy treści wyświetlane na naszych stronach do indywidualnych gustów i potrzeb oraz ciągle doskonalimy jakość oferowanych usług, korzystając z analiz Państwa danych.Przetwarzamy dane Użytkowników w celu analityki ruchu w serwisie, źródeł dotarcia, czasu spędzonego na stronie i tym podobnych aby móc stale poprawiać jakość serwisu. Przetwarzanie danych umożliwia nam zwiększenie bezpieczeństwa usług świadczonych za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (np. wykrywamy osoby łamiące regulamin Serwisu, zagrażające innym Użytkownikom, boty). Przetwarzamy dane Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w celu umożliwienia korzystania z serwisu (zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności).

Jak długo będziemy przetwarzać Państwa dane?
Dane przetwarzamy od momentu udzielenia odpowiedniej zgody do momentu jej odwołania / żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych / żądania usunięcia przetwarzania danych osobowych przez ich właściciela. Dane zbierane w ramach profilowania przetwarzamy od momentu rozpoczęcia korzystania z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (wejścia na naszą stronę) do momentu wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.

Czy możemy przekazywać dane?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazuje Państwa dane jedynie podmiotom przetwarzającym je na jego zlecenie i będącym jego podwykonawcami (np. firmom programistycznym) oraz na żądanie podmiotów uprawnionych do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa (np. sądom). Państwa dane nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy ani udostępniane organizacjom międzynarodowym, z wyjątkiem powierzenia przetwarzania, w niektórych przypadkach, naszym zaufanym partnerom wymienionym w Polityce Prywatności.

Do kogo można się zwrócić po dalsze informacje odnośnie przetwarzanych przez nas danych?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danych osobowych prosimy pisać do naszego Inspektora Danych Osobowych, iod@dziedzictwo.org , ul. Bukowińska 22/203, 02-703 Warszawa, Polska.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgoda może zostać cofnięta poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Danych Osobowych (adres iod@dziedzictwo.org) z adresu, którego zgoda dotyczy. Mają Państwo również prawo wniesienia skargi do GIODO w wypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Dalsze informacje znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przetwarza Państwa dane na podstawie prawnej zgodnej z obowiązującymi przepisami. Podstawą prawną przetwarzania danych w celu świadczenia usług dla Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest umowa (określona Regulaminem). Fundacja Dziedzictwa Kulturowego musi korzystać z danych Użytkowników w celu realizacji usług Serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Działania te obejmują również rozwój serwisu, lepsze dopasowanie wyświetlanych treści do indywidualnych preferencji Użytkowników, dokonywanie analiz w celu doskonalenia świadczonych usług oraz mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo.
Podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest tzw. uzasadniony interes administratora zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.
Podstawą prawną przetwarzania danych w celach marketingowych podmiotów trzecich odbywa się na podstawie odrębnej dobrowolnej zgody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe zapisywane na komputerze Użytkownika, identyfikujące go w sposób potrzebny do umożliwienia niektórych operacji. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.